Samtec Inc. ESQT-125-02-G-D-677
Part No.:
ESQT-125-02-G-D-677
Description:
CONN SOCKET 50POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-125-02-G-D-677 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.677" (17.20mm)
Contact Length - Post:
0.173" (4.40mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact