Samtec Inc. ESQT-125-02-G-D-394
Part No.:
ESQT-125-02-G-D-394
Description:
CONN SOCKET 50POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-125-02-G-D-394 Information
Packaging:
Bulk
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.394" (10.00mm)
Contact Length - Post:
0.456" (11.58mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact