Samtec Inc. ESQT-125-02-F-Q-310
Part No.:
ESQT-125-02-F-Q-310
Description:
CONN SOCKET 100P 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-125-02-F-Q-310 Information
Packaging:
Tube
Number of Positions:
100
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height:
0.310" (7.87mm)
Contact Length - Post:
0.540" (13.72mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact