Samtec Inc. ESQT-122-02-L-Q-715
Part No.:
ESQT-122-02-L-Q-715
Description:
CONN SOCKET 88POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-122-02-L-Q-715 Information
Number of Positions:
88
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height:
0.715" (18.16mm)
Contact Length - Post:
0.135" (3.43mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact