Samtec Inc. ESQT-121-02-L-Q-665
Part No.:
ESQT-121-02-L-Q-665
Description:
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Shipping
ESQT-121-02-L-Q-665 Information
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
84
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height:
0.665" (16.90mm)
Contact Length - Post:
0.185" (4.70mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact