Samtec Inc. ESQT-120-02-GF-T-535
Part No.:
ESQT-120-02-GF-T-535
Description:
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Shipping
ESQT-120-02-GF-T-535 Information
Packaging:
Tube
Number of Positions:
60
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.535" (13.60mm)
Contact Length - Post:
0.315" (8.00mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact