Samtec Inc. ESQT-120-02-F-Q-592
Part No.:
ESQT-120-02-F-Q-592
Description:
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Shipping
ESQT-120-02-F-Q-592 Information
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
80
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height:
0.592" (15.04mm)
Contact Length - Post:
0.258" (6.55mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact