Samtec Inc. ESQT-118-02-G-T-730
Part No.:
ESQT-118-02-G-T-730
Description:
CONN SOCKET 54POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-118-02-G-T-730 Information
Number of Positions:
54
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.730" (18.54mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact