Samtec Inc. ESQT-115-02-S-Q-710
Part No.:
ESQT-115-02-S-Q-710
Description:
CONN SOCKET 60POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-115-02-S-Q-710 Information
Packaging:
Tube
Number of Positions:
60
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
30.0µin (0.76µm)
Insulation Height:
0.710" (18.03mm)
Contact Length - Post:
0.140" (3.56mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact