Samtec Inc. ESQT-114-03-M-Q-310
Part No.:
ESQT-114-03-M-Q-310
Description:
CONN SOCKET 56POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-114-03-M-Q-310 Information
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
56
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.310" (7.87mm)
Contact Length - Post:
0.148" (3.76mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact