Samtec Inc. ESQT-114-02-G-T-390
Part No.:
ESQT-114-02-G-T-390
Description:
CONN SOCKET 42POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-114-02-G-T-390 Information
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
42
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.390" (9.91mm)
Contact Length - Post:
0.460" (11.68mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact