Samtec Inc. ESQT-113-02-M-Q-750
Part No.:
ESQT-113-02-M-Q-750
Description:
CONN SOCKET 52POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-113-02-M-Q-750 Information
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
52
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.750" (19.05mm)
Contact Length - Post:
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact