Samtec Inc. ESQT-113-02-H-T-625
Part No.:
ESQT-113-02-H-T-625
Description:
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Shipping
ESQT-113-02-H-T-625 Information
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
39
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
30.0µin (0.76µm)
Insulation Height:
0.625" (15.88mm)
Contact Length - Post:
0.225" (5.72mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact