Samtec Inc. ESQT-112-02-GF-Q-473
Part No.:
ESQT-112-02-GF-Q-473
Description:
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Shipping
ESQT-112-02-GF-Q-473 Information
Number of Positions:
48
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.473" (12.01mm)
Contact Length - Post:
0.377" (9.58mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact