Samtec Inc. ESQT-110-02-G-Q-728
Part No.:
ESQT-110-02-G-Q-728
Description:
CONN SOCKET 40POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-110-02-G-Q-728 Information
Number of Positions:
40
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.728" (18.50mm)
Contact Length - Post:
0.122" (3.10mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact