Samtec Inc. ESQT-110-02-G-Q-687
Part No.:
ESQT-110-02-G-Q-687
Description:
CONN SOCKET 40POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-110-02-G-Q-687 Information
Number of Positions:
40
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.687" (17.45mm)
Contact Length - Post:
0.163" (4.15mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact