Samtec Inc. ESQ-136-48-G-D-LL
Part No.:
ESQ-136-48-G-D-LL
Description:
CONN SOCKET 72POS 0.1 GOLD PCB
Shipping
ESQ-136-48-G-D-LL Information
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
72
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Termination:
Kinked Pin, Solder
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.535" (13.60mm)
Contact Length - Post:
0.190" (4.83mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
5.7A per Contact