Chemi-Con ERWF401LGC222MCA5U
Part No.:
ERWF401LGC222MCA5U
Description:
CAP ALUM 2.2MF 20% 400V SCREW CH
Shipping
ERWF401LGC222MCA5U Information
Series:
RWF
Capacitance:
2.2 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
11.2 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
4.291" (109.00mm)