Chemi-Con ERWE551LGN122ME96U
Part No.:
ERWE551LGN122ME96U
Description:
CAP ALUM 1.2MF 20% 550V SCREW CH
Shipping
ERWE551LGN122ME96U Information
Capacitance:
1.2 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
550 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Lead Spacing:
1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:
3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):
3.937" (100.00mm)