Chemi-Con ERWE401LGN202MD89U
Part No.:
ERWE401LGN202MD89U
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 2MF 20% 400V SCREW CHAS
Shipping
ERWE401LGN202MD89U Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
RWE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
2 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
1.126" (28.60mm)
Size / Dimension:
2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):
3.661" (93.00mm)