Chemi-Con ERWE401LGB561MA80U
Part No.:
ERWE401LGB561MA80U
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 400V SCREW CH
Shipping
ERWE401LGB561MA80U Information
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.78 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.150" (80.00mm)