Chemi-Con ERWE351LGN391MA50U
Part No.:
ERWE351LGN391MA50U
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 350V SCREW CH
Shipping
ERWE351LGN391MA50U Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
RWE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.66 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.969" (50.00mm)