Delevan ER1025-20JM
Part No.:
ER1025-20JM
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
FIXED IND 1UH 385MA 1 OHM TH
Shipping
ER1025-20JM Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
ER1025
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Phenolic
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
385 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1Ohm Max
Q @ Freq:
25 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
230MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)