EPXA4F1020C1.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | EPXA4F1020C1 |
| Manufacturer | Altera |
| Series | Excalibur™ |
| Package/Case | 1020-BBGA, FCBGA |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Obsolete |
| Core Type | 32-Bit ARM9 |
| Speed | 266 MHz |
| Interface | EBI/EMI, UART/USART |
| Program SRAM Bytes | 128K |
| FPGA SRAM | - |
| EEPROM Size | - |
| Data SRAM Bytes | 64K |
| FPGA Core Cells | 16640 |
| FPGA Gates | 400K |
| FPGA Registers | - |
| Voltage - Supply | 1.8V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 1020-FBGA (33x33) |
The following parts include "EPXA4F1020C1" in Silicon Labs EPXA4F1020C1.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.