EPXA1F672C2.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | EPXA1F672C2 |
| Manufacturer | Altera |
| Series | Excalibur™ |
| Package/Case | 672-BBGA, FCBGA |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Obsolete |
| Core Type | 32-Bit ARM9 |
| Speed | 200 MHz |
| Interface | EBI/EMI, UART/USART |
| Program SRAM Bytes | 32K |
| FPGA SRAM | - |
| EEPROM Size | - |
| Data SRAM Bytes | 16K |
| FPGA Core Cells | 4160 |
| FPGA Gates | 100K |
| FPGA Registers | - |
| Voltage - Supply | 1.8V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 672-FBGA (27x27) |
The following parts include "EPXA1F672C2" in Silicon Labs EPXA1F672C2.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.