Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | EPC700-CSP6-A |
| Manufacturer | ESPROS Photonics AG |
| Package/Case | 6-XFBGA, CSPBGA |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Switch Type | General Purpose |
| Number of Outputs | 1 |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Output Configuration | Low Side |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | 1-Wire |
| Voltage - Load | 9.6V ~ 30V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V ~ 5.5V |
| Current - Output (Max) | 50mA |
| Rds On (Typ) | - |
| Input Type | CMOS |
| Features | Status Flag |
| Fault Protection | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 6-CSP (1.39x0.97) |
The following parts include "EPC700-CSP6-A" in Silicon Labs EPC700-CSP6-A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.