Chemi-Con ELXS601VSN221MR60S
Part No.:
ELXS601VSN221MR60S
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 600V SNAP TH
Shipping
ELXS601VSN221MR60S Information
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
600 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.002 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
2.362" (60.00mm)