Chemi-Con ELXS601VSN181MA40S
Part No.:
ELXS601VSN181MA40S
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 600V SNAP TH
Shipping
ELXS601VSN181MA40S Information
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
600 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.22 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.7446 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.575" (40.00mm)