Chemi-Con ELXS551VSN391MA60S
Part No.:
ELXS551VSN391MA60S
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 550V SNAP TH
Shipping
ELXS551VSN391MA60S Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
LXS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
550 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.85 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.6455 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.362" (60.00mm)