Chemi-Con EKMT421VSN471MA40S
Part No.:
EKMT421VSN471MA40S
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP TH
Shipping
EKMT421VSN471MA40S Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
KMT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2.62 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.7466 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.673" (42.50mm)