Chemi-Con EKMS601VSN181MR50S
Part No.:
EKMS601VSN181MR50S
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 600V SNAP TH
Shipping
EKMS601VSN181MR50S Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
KMS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
600 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.22 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.7446 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.969" (50.00mm)