Chemi-Con EKMS551VSN471MA60S
Part No.:
EKMS551VSN471MA60S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 550V SNAP TH
Shipping
EKMS551VSN471MA60S Information
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
550 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.03 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.9029 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.362" (60.00mm)