Chemi-Con EKMS551VSN331MA45S
Part No.:
EKMS551VSN331MA45S
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 550V SNAP TH
Shipping
EKMS551VSN331MA45S Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
KMS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
550 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.288 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.772" (45.00mm)