Chemi-Con EKMR451VEN681MA50S
Part No.:
EKMR451VEN681MA50S
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
EKMR451VEN681MA50S Information
Series:
KMR
Packaging:
Bulk
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.36 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.3748 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.969" (50.00mm)