Chemi-Con EKHS501VSN471MA50S
Part No.:
EKHS501VSN471MA50S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP TH
Shipping
EKHS501VSN471MA50S Information
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.95 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.7885 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.969" (50.00mm)