Chemi-Con EKHS4H1VSN561MA50S
Part No.:
EKHS4H1VSN561MA50S
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 475V SNAP TH
Shipping
EKHS4H1VSN561MA50S Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
KHS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
475 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2.13 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.0459 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.969" (50.00mm)