Chemi-Con EKHE451VSN112MA55S
Part No.:
EKHE451VSN112MA55S
Description:
CAP ALUM 1.1MF 20% 450V SNAP TH
Shipping
EKHE451VSN112MA55S Information
Capacitance:
1.1 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.74 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.6442 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.165" (55.00mm)