Chemi-Con EKHE401VSN911MR55S
Part No.:
EKHE401VSN911MR55S
Description:
CAP ALUM 910UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
EKHE401VSN911MR55S Information
Capacitance:
910 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.5245 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
2.165" (55.00mm)