Chemi-Con EKHE401VSN132MA60S
Part No.:
EKHE401VSN132MA60S
Description:
CAP ALUM 1.3MF 20% 400V SNAP TH
Shipping
EKHE401VSN132MA60S Information
Capacitance:
1.3 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.03 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.0299 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.362" (60.00mm)