Chemi-Con EKHE401VSN112MA50S
Part No.:
EKHE401VSN112MA50S
Description:
CAP ALUM 1.1MF 20% 400V SNAP TH
Shipping
EKHE401VSN112MA50S Information
Capacitance:
1.1 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.69 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.5777 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.969" (50.00mm)