Chemi-Con EKHE401VSN102MR60S
Part No.:
EKHE401VSN102MR60S
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1MF 20% 400V SNAP TH
Shipping
EKHE401VSN102MR60S Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
KHE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2.83 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.7639 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
2.362" (60.00mm)