Eaton - Electronics Division EFDKS70J556F024DH
Part No.:
EFDKS70J556F024DH
Description:
CAP EFDKS 700VDC 55UF J 4LEADS
Shipping
EFDKS70J556F024DH Information
Capacitance:
55 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
700V
ESR (Equivalent Series Resistance):
6.2 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension:
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.811" (46.00mm)
Lead Spacing:
2.067" (52.50mm)