Eaton - Electronics Division EFDKS60J606F024DH
Part No.:
EFDKS60J606F024DH
Description:
CAP EFDKS 600VDC 60UF J 4LEADS
Shipping
EFDKS60J606F024DH Information
Capacitance:
60 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
600V
ESR (Equivalent Series Resistance):
6 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension:
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.811" (46.00mm)
Lead Spacing:
2.067" (52.50mm)