Eaton - Electronics Division EFDKS60J506E174DH
Part No.:
EFDKS60J506E174DH
Description:
CAP EFDKS 600VDC 50UF J 4LEADS
Shipping
EFDKS60J506E174DH Information
Capacitance:
50 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
600V
ESR (Equivalent Series Resistance):
4 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.654" L x 1.378" W (42.00mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.008" (51.00mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)