Eaton - Electronics Division EFDKS45J606E164DH
Part No.:
EFDKS45J606E164DH
Description:
CAP EFDKS 450VDC 60UF J 4LEADS
Shipping
EFDKS45J606E164DH Information
Capacitance:
60 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
450V
ESR (Equivalent Series Resistance):
4.5 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.811" (46.00mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)