Eaton - Electronics Division EFDKS1CJ256F034DH
Part No.:
EFDKS1CJ256F034DH
Description:
CAP EFDKS 1200VDC 25UF J 4LEADS
Shipping
EFDKS1CJ256F034DH Information
Capacitance:
25 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
1200V (1.2kV)
ESR (Equivalent Series Resistance):
8.6 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension:
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.008" (51.00mm)
Lead Spacing:
2.067" (52.50mm)