Eaton - Electronics Division EFDKS1CJ206E184DH
Part No.:
EFDKS1CJ206E184DH
Description:
CAP EFDKS 1200VDC 20UF J 4LEADS
Shipping
EFDKS1CJ206E184DH Information
Capacitance:
20 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
1200V (1.2kV)
ESR (Equivalent Series Resistance):
5.5 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.654" L x 1.575" W (42.00mm x 40.00mm)
Height - Seated (Max):
2.205" (56.00mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)