Eaton - Electronics Division EFDKS1BJ256E184DH
Part No.:
EFDKS1BJ256E184DH
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial - 4 Leads
Description:
CAP EFDKS 1100VDC 25UF J 4LEADS
Shipping
EFDKS1BJ256E184DH Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Capacitance:
25 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
1100V (1.1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
5 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.654" L x 1.575" W (42.00mm x 40.00mm)
Height - Seated (Max):
2.205" (56.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)