Eaton - Electronics Division EFDKA80J356E174DH
Part No.:
EFDKA80J356E174DH
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial - 4 Leads
Description:
CAP EFDKA 800VDC 35UF J 4LEADS
Shipping
EFDKA80J356E174DH Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Capacitance:
35 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
800V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
5.5 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.654" L x 1.378" W (42.00mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.008" (51.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)