Eaton - Electronics Division EFDKA70J456E174DH
Part No.:
EFDKA70J456E174DH
Description:
CAP EFDKA 700VDC 45UF J 4LEADS
Shipping
EFDKA70J456E174DH Information
Capacitance:
45 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
700V
ESR (Equivalent Series Resistance):
4.5 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.654" L x 1.378" W (42.00mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.008" (51.00mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)